Mannen, som arbetat inom kommunen sedan sommaren 2023, blev fast anställd i november åtalas för brott mot utlänningslagen. Orsaken är att han saknar arbetstillstånd, något som P4 Norrbotten rapporterade först.
Chefen som anställde honom åtalas också eftersom att det är straffbart att anställa en person utan arbetstillstånd.
– Det är jätteallvarligt. Vi som myndighet är ju skyldiga att följa lagen som alla andra arbetsgivare. Vi ser nu över befintliga rutiner för att se till att det inte händer igen, säger Nina Lind, HR-chef på socialförvaltningen.
Förnekar brott
Enligt förundersökningen uppger chefen att hon inte visste att mannen saknade arbetstillstånd. Hon säger att hon fick se mannens LMA-kort, en legitimation som visar att personen är asylsökande och har rätt att vara i Sverige i väntan på beslut.
Åklagaren yrkar på att kommunen ska betala 117 600 kronor i särskild avgift enligt utlänningslagen. Både chefen och mannen förnekar brott.