Premiär för Popkvinnor – en turnerande sommarteater

Publicerad

I helgen har Norrbottensteaterns uppsättning Popkvinnor premiär. En satsning på turnerande sommarteater som fick bästa tänkbara start.

Strålande sol och knappt en insekt i luften. Det går helt enkelt inte att få bättre förutsättningar när man ska spela teater utomhus i Norrbotten. Lägger man sedan till att premiären av uppsättningen Popkvinnor kombinerades med det historiska öppnandet av Forsbergs gamla handelsbod i Gunnarsbyn, ja då blev inramningen fulländad.

– Den här picknickkorgen har vi beställt här, berättar Isabella Boström och rättar till hatten.

Hon och hennes man Thomas Hansson njöt i fulla drag av både vädret och underhållningen.

– Jag tycker att det var fantastiskt bra. Och lärorikt framför allt. Mycket trevligt, säger Thomas Hansson.

”Fantastiskt vackert ställe”

Ann-Katrin Engman från byn Vitå hade kommit till Gunnarsbyn tillsammans med maken Roger Engman. De var också mycket nöjda.

– Fantastiskt! Och ett fantastiskt vackert ställe, säger hon.

Uppsättningen Popkvinnor är baserad på boken Kvinnor som formade pophistorien som Anna-Charlotta Gunnarsson har skrivit.

Trummisen och skådespelaren Linnea Enberg ingår i ensemblen. Tillsammans med de andra musikerna och skådespelarna bjuder de på en rad musikaliska örhängen som alla har en koppling till kvinnliga artister eller kvinnliga text- och låtförfattare. Hon funderar en stund när hon får frågan vilken av låtarna i föreställningen som ligger henne varmast om hjärtat:

– Det är en av Britt Lindeborgs låtar som heter Sju vackra gossar. Den är så himla härlig.

Turnerar runt i Norrbotten

Det finns vackra kära gossar också?

– Det gör ju det. Men de är lite sällsynta och det hörs ju också i texten, säger Linnea Enberg med ett skratt.

Popkvinnor är Norrbottensteaterns stora utomhussatsning på sommarteater. Bland annat har man låtit ta fram en cirkusliknande specialbyggd vagn som också är själva grunden i sceneriet.

– Det som är roligt med det här är ju också att vi turnerar runt i Norrbotten med den här föreställningen. Vi har ju den här fina vagnen som vi kan åka runt med, säger Mats Pontén som är teaterdirektör på Norrbottensteatern.

Pontén hade gul väst på sig. Bland annat som en markör att han var där som funktionär och att man har koll på att Folkhälsomyndighetens och Polisens direktiv följs:

– Det är viktigt att allting görs på rätt sätt och att det finns ett avstånd mellan de femtio som får vara i publiken.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.