Flera politiker avstod från att rösta vid det extrainsatta mötet på måndagen. Medan 14 ledamöter avstod, röstade 15 ja och 2 nej till nedläggning av skolan. Beslutet innebär att skolan stängs från och med höstterminen 2025.
– Mina egna barn har gått på Seskarö skola och redan då fanns det ett nedläggningshot. Till våren, när sista kullen går ut, så handlar det om totalt 16 elever och det är för låg tillväxt av antalet barn, säger Peter Rolfs.
Föräldrar och andra bybor har protesterat mot planerna på att lägga ned skolan där elever från förskoleklass till årskurs 6 går. Planen är att driva verksamheten i friskoleform.
Försöker starta friskola
Att skolan nu ska läggas ned redan till hösten var inte vad gruppen hade räknat med.
– Nej, vi var inte alls beredda på det! Vi trodde att vi skulle få en respit till hösten 2026 då det tar tid att göra ansökan till Skolmyndigheten, säger Elinor Karbin, en av föräldrarna.
Hur påverkar det era planer att starta friskola?
– Nu snabbar vi på processen så mycket det bara går. Våra barn måste tyvärr gå på en annan skola från och med hösten, så visst är vi besvikna på politikerna, men vårt mål är att de kan gå på Seskarö skola från och med hösten 2026, säger Elinor Karbin.
SVT har sökt kommunalrådet Janne Lind (C) för en kommentar.