Den 19-20 augusti 2025 kan bli högst minnesvärda datum i Kirunas 125-åriga historia. Peter Salomonsson tror att flytten av kyrkan kan bli den enskilt största händelsen i Kiruna genom tiderna – när det gäller besöksanledningar.
– Vi får räkna med en publik på 5 000–6 000, kanske uppåt 10 000. Det här kan bli någonting som vi aldrig har varit med om tidigare, säger han.
Hotellen redan uppvaktade
Han säger att hotellen i Kiruna redan nu har fått många förfrågningar och att det kommer att bli svårt att hitta boende under de aktuella dagarna.
Längs den fem kilometer långa flyttvägen finns det däremot gott om utrymme när man väl är på plats. Gruvbolaget LKAB har bildat en särskild eventgrupp för att göra det mesta möjliga av flyttdagarna.
– Det viktiga är att alla ska kunna vara med, säger Stefan Holmblad Johansson vid LKAB.