Det var den första oktober förra året som hemtjänsten i Örebro anmälde kvinnan försvunnen. Hon sågs vid liv dagen innan och skall då ha varit i sällskap med den nu åtalade mannen. De kände varandra, men var inte släkt.
Bevisning baserad på indicier
Åtalet är till största delen byggt på indicier men viss teknisk bevisning finns också, enligt åklagaren.
– Han hade ju en ekonomisk vinning att räkna med när hon dog eftersom han skulle han få ärva hälften av hennes pengar och hon hade en viss förmögenhet. Sedan hade han blivit misstänkt för brott mot henne i början av september då hon anmälde honom för misshandel. Det har vi kunnat se utlöste en stressreaktion hos honom, säger Johansson.
– Vi har undersökt kroppen och den har vissa skador som rättsläkaren säger uppkommit i samband med dödstidpunkten. Liknande skador har rättsläkaren sagt att man kunnat se vid fall av kvävning med tryck mot mun och andningsvägar. Vi har också viss teknisk bevisning som består av dna-fynd ett par handskar som hittades i bilen som mannen färdades i.
Grov förskingring
Mannen åtalas även för grov förskingring omfattande cirka 483 000 kr under åren 2019–2021. Han ska enligt åtalet överfört pengar från kvinnans konto till sitt eget samt köpt egendom för hennes pengar, men behållit sakerna själv.
– Det var också på gång att någon annan än han skulle förvalta hennes pengar, eftersom hon skulle få en god man via kommunen. Då fanns det också en risk att det skulle uppdagas att han tillskansat sig större summor pengar.
Förnekar brott
Den misstänkte har under hela förundersökningen förnekat brott. Han greps den 1 oktober och har sedan dess varit frihetsberövad.
– Han säger att han hämtat offret i bostaden den 30 september och ställt rullatorn i Wadköping, men att det inte är han som orsakat hennes död, utan att hon har försvunnit från honom, säger Therese Johansson.
Tingsrättsförhandlingen startar den 30 maj och beräknas pågå under tolv dagar.