Utbildningsdepartementet begär att beslutet om ny rektor måste tas om. Foto: Johannes Weckström /SVT

Beslut om ny rektor vid Örebro universitet måste tas om

Publicerad

Beslutet om vem som ska föreslås som ny rektor vid Örebro universitet måste tas om av universitetets styrelse. Detta efter att ett formellt fel gjordes vid mötet då beslutet togs.

Vid styrelsemötet den 15 januari beslutades att Åke Ingerman från Göteborg skulle föreslås som rektor.

Nuvarande rektor Johan Schnürer deltog inte i beslutet då han bedömdes jävig eftersom han arbetat nära den andra kandidaten. I stället togs en ersättare in vid beslutet.

Men nu underkänns den hanteringen av Utbildningsdepartementet. Där begär man att beslutet tas om eftersom styrelsen inte var beslutsför när man tog beslut om en ersättare.

Nu kommer styrelsen att kallas till ett extra möte.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.