Skolskjutning i Örebro – elva personer döda

Minst elva personer har dött i samband med en skottlossning i en komvux-skola i Örebro. Följ SVT:s liverapportering.

Minst elva personer har dött i samband med en skottlossning i en komvux-skola i Örebro. Följ SVT:s liverapportering.

Roberto Eid Forest, polisområdeschef i Örebro om skjutningen i Örebro

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hör Roberto Eid Forest, polisområdeschef i Örebro, om dödsoffer och gärningsmannen efter masskjutningen. Foto: SVT

Skolskjutning i Örebro

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video

Läget stabilt för de sex patienterna på sjukhuset

Sex patienter har tagits emot av Örebro universitetssjukhus. Det säger SVT:s reporter Oskar Jönsson som har talat med hälso- och sjukvårdsdirektören.

– Fem av dem var skottskadade. Just nu är läget stabilt för samtliga, säger SVT:s reporter i Morgonstudion.

Enligt en presskommuniké från Region Örebro län handlar det om tre kvinnor och två män som har opererats för skottskador.

"Tillståndet är nu stabilt men allvarligt. Samtliga som hade skottskador var inledningsvis livshotande skadade", skriver regionen.

Dessutom vårdas en annan kvinna för lindriga skador.

Samtliga skadade är över 18 år.

Regionen tillägger också att inga ytterligare patienter i samband med skjutningen har tagits emot under natten.

Känner du dig som ung orolig efter tisdagens skjutning på vuxenskolan i Örebro? Lilla Aktuellts reportrar svarar på dina tillsammans med psykologerna Anna-Karin Köhler och Hanna Thermaenius från Rädda barnen.

Ställ dina frågor i Duo-appen från klockan 15.00.

Kristersson bjuder in partiledarna

Statsminister Ulf Kristersson (M) har bjudit in samtliga partiledare i riksdagen för en lägesuppdatering om skolskjutningen i Örebro på torsdag.

"Vi är ett land i sorg och vi måste alla samlas – som nation, som medmänniskor och som ledare för partierna i riksdagen. Tillsammans måste vi hjälpa de skadade och de anhöriga att bära sorgen och tyngden av den här dagen. Därför är det viktigt för mig att bjuda in riksdagens partiledare till mötet imorgon", säger statsminister Ulf Kristersson.

Regeringen kommer att hålla i en nationell tyst minut.

Helena • Hur kommer det sig att alla avlidna inte är identifierade?

Hej Helena!

Enligt insatsledaren Lars Bröms görs identifiering med hjälp av fingeravtryck, jämförelser med tandkort och dna. Samtidigt intervjuar man personer i Örebro som saknar anhöriga och tar dna-prover för jämförelse, berättar han för TT.

Hur lång tid det tar kan man i nuläget inte säga, men baserat på tidigare liknande situationer är målsättningen att bli klar inom 48 timmar från dådet.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video

Kommunstyrelsens ordförande: "Är i chock"

Kommunstyrelsens ordförande John Johansson (S) i Örebro var berörd när SVT träffade honom utanför campus Risbergska på onsdagsmorgonen.

– Jag förstår att barn och ungdomar är jätterädda i dag, det är jag med. Som förälder, som pappa, är man i chock.

Han säger att kommunens fokus ligger på krishantering och trygghetsskapande. Läs mer här.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video

Melindas sms från klassrummet: "Jag älskar dig"

I panik skickade Melinda Sandberg, elev på Campus Risbergska, sms till sina nära och kära medan smällarna hördes utanför dörren.

– Jag satt mest och tänkte på att bebisen i magen skulle klara sig, och att jag ville komma hem till min son.

Läs mer här.

Idrottsgalan i Örebro ställs in

Idrottsgalan i Örebro som skulle gå av stapeln i dag ställs in till följd av tisdagens masskjutning.

– Efter det som har hänt och i den sorg som Örebro befinner sig i går det inte att arrangera en stor gala, säger säger Anders Nilsson, chefredaktör på Nerikes Allehanda som arrangerar galan i ett pressmeddelande.

SM-veckan i Borås som pågår fram till söndag inleddes idag med en tyst minut.

Kungaparet besöker Örebro

Kungaparet besöker idag Örebro för att hedra offren, skriver Kungahuset i ett pressmeddelande.

De kommer att besöka skolområdet i Västhaga och delta vid en minnesgudstjänst i S:t Nicolai kyrka i centrala Örebro.

Även statsminister Ulf Kristersson (M) och justitieminister Gunnar Strömmer (M) besöker Örebro under eftermiddagen, skriver TT.

Torsten • Hur kan det komma sig att han hade vapenlicens ?

Hej Torsten!

Enligt uppgifter till SVT använde den misstänkte gärningsmannen ett jaktvapen som han hade licens för.

Under pressträffen ville polisen inte kommentera om gärningsmannen hade vapenlicens, eller om han hade flera vapen.

Vi har alltså inte fått något svar på den frågan än.

"Poliser upplevde sig beskjutna initialt"

Det är i nuläget oklart huruvida polisen besköts vid insatsen på Campus Risberga.

- Den uppgiften jag har fått är att när vi initialt kliver in skolbyggnaden så upplever de poliserna som är först på plats att de har blivit beskjutna. Nu är det ingen polis som har blivit skadad, säger Roberto Eid Forest, polisområdeschef i Örebro till SVT Nyheter.

Han beskriver att när polisen sedan avancerar vidare mot den misstänkte gärningspersonen så anträffat han avliden.

Fortsatt oklart motiv bakom dådet

Polisen har tidigare sagt att den misstänkte gärningsmannen inte är känd av polisen sedan tidigare och att det inte finns någon koppling till kriminella gäng.

Roberto Eid Forest, lokalområdeschef, kan under frågestunden inte svara på om han hade varit i kontakt med psykiatrin eller andra myndigheter.

Polisen har också sagt att det inte finns något som talar för att gärningsmannen agerade utifrån ett ideologiskt perspektiv.

– Det här är ju en föränderlig lägesbild, den information vi gav då är fortfarande gällande, men det kan komma att förändras, säger Roberto Eid Forest.

Det här vet SVT om den misstänkta gärningsmannen.