Kontanter används allt mindre i dagens samhälle. Det mesta digitaliseras och det gäller även livsmedelsbutikerna i Sverige.
Många butiker idag har installerat sluten kontanthantering i sina kassasystem som gör att det inte går att råna dem, men några livsmedelskedjor har forfarande kvar öppen kontanthantering. Det gäller Netto och Lidl som fått butiker i Örebro rånade de senaste dagarna.
– Jag skulle kunna tror att det är en ekonomisk fråga. Det kostar en del att installera de slutna kassasystemen, säger Malin Bergvall, ombud på Handelsanställdas förbund i Örebro.
”Klart lättare för rånare”
Hur ser ni på att det fortfarande finns öppen kontanthantering?
– Det är klart det är lättare för rånarna när det är öppen kontanthantering i butikerna. Vi skulle helst vilja att alla hade sluten kassahantering. Det är säkrare för personalen att ha det.
Pågående arbete
Lidl uppger att det i dagsläget pågår ett arbete för att installera slutna kassasystem i samtliga av deras butiker. Enligt Malin Bergvall håller Netto också på att se över om de ska införa sluten kassahantering.