Bombhot mot Risbergska – bombskyddet hittade inget misstänkt

Uppdaterad
Publicerad

Klockan 11.20 på fredagsförmiddagen fick polisen larm om att ett hot kommit in mot en person på Risbergska skolan eller mot själva skolan. Nationella bombskyddet kallades till platsen men kunde senare på kvällen lämna utan att ha funnit något misstänkt föremål.

Larmet, som kom in till SOS Alarm från en anonym person, var att en bomb ska ha placerats på Risbergska skolan. Både polis och räddningstjänst är på platsen. Polisen meddelar att nationella bombskyddet är på väg och att de kommer vara framme under eftermiddagen.

Risbergska stängt

Enligt Veronica Svensson, verksamhetschef vid Campus Risbergska, fick skolan ett samtal från polisen strax efter klockan 11.15 på fredagen.

– De meddelade att skolan utsatts för ett bombhot. Vi samlade då vår krisledningsgrupp och tog beslutet att utrymma och stänga skolan för dagen, säger hon.

Hon meddelar också att händelsen nu helt ligger hos polisen och att skolan vidtagit de åtgärder som behövs.

Fler skolor evakuerades

Vid 12.30 uppgav polisen att ytterligare två skolor i närheten valt att stänga, det gäller Alsalamskolan och Nya Karlslundsskolan.

– Vi håller på att samla information och det är två små skolor bredvid som har valt att evakuera och avsluta skoldagen, säger Kenneth Johannesson.

Resurser på plats

En så kallad brytpunkt skapades vid parkeringen till Karlslunds ridhus och till en början samlades flera insatser på plats där.

Risbergska skolan var tidigare ett gymnasium men är nu en skola med vuxenundervisning.

Nationella bombskyddet på plats

Vid 15.30-tiden var nationella bombskyddet på plats på Campus Risbergska.

– De har påbörjat ett genomsök. De har även en så kallad röjgrupp med sig som kan ta hand om ett misstänkt föremål, om det mot all förmodan skulle hittas något, säger polisens presstalesperson, Mats Öhman.

Öhman vill inte gå in på om personen som ringde in bombhotet ställde några krav eftersom det kan påverka uppgifter som framkommer i framtida förhör.

Varken polisen eller skolledningen känner till att det skulle finnas någon hotbild mot skolan sedan tidigare.

Ingen bomb hittad

Strax innan klockan 19 meddelar polisen att bombskyddet är klara på platsen och att de inte hittat något misstänkt föremål inne i skolans lokaler.

En förundersökning är inledd, händelsen rubriceras som grovt olaga hot mot grupp.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.