Flera medarbetare vid Örebro kommun dödades vid masskjutningen. Kommunen kommer arrangera särskilda minnesstunder för dem under onsdagen. Foto: SVT

Medarbetare vid sex arbetsplatser i Örebro kommun dödade i masskjutningen

Uppdaterad
Publicerad

Örebro kommun bekräftar nu att socialförvaltningen, där vård- och omsorg ingår, har förlorat medarbetare vid masskjutningen. Det handlar om anställda vid sex arbetsplatser.

– Vi vill värna transparensen som kommun, men vi måste också värna om våra medarbetare, säger Annika Roman, områdeschef Vård och omsorg.

Det är sex arbetsplatser i Örebro kommun som påverkas: Adolfsbergshemmet, Södermalmshemmet, Almby hemtjänst, Haga hemtjänst, LSS/fritid och Personlig assistans.

Masskjutningen vid Risbergska skolan i Örebro

Det handlar om en eller två personer per arbetsplats, mer specifik än så vill man inte vara.

Äldreomsorgslyftet

Dessa anställda ska ha varit på Campus Risbergska för att läsa kurser inom det så kallade Äldreomsorgslyftet, en möjlighet för anställda inom vård och omsorg att vidareutbilda sig. Det bekräftar både Annika Roman och fackförbundet Kommunal.

– Vi önskar nu att våra medarbetare får vara ifred i sin sorgeprocess, säger Annika Roman.

– Samtidigt som det här fruktansvärda har hänt fortsätter vår personal att göra ett fantastiskt viktigt arbete för äldre och personer inom funktionsstöd.

Minnesstund i Nikolaikyrkan

Alla anställda inom Örebros socialförvaltning bjuds in till minnesstunder avsedda specifikt för dem, i Nikolaikyrkan nu på onsdag kl. 10, 12, 16.30 och 18.15.

– Vid dessa minnesstunder ber vi om respekt för våra medarbetare och ber att de får sörja sina kollegor ifred.

Två personer står bredvid varandra i en inomhusmiljö, klädda i färgglada kläder. Den ena bär en röd väst och den andra en röd sjal.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Många medlemmar var där och har tagit sig ut men som sett allt det hemska, säger Britt-Marie Balaj. Foto: Laura Vandelin

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Masskjutningen vid Risbergska skolan i Örebro

Mer i ämnet