– Det är klart att det inte är bra. Det är bättre om man kan spegla ett mångkulturellt samhälle, men samtidigt kan vi inte tvinga någon att flytta hit, säger Håkan Söderman (M), kommunalråd Lekeberg.
Lekeberg är den kommun i Sverige som har lägst andel utrikesfödda invånare och under de senaste 5,5 åren har kommunen bara tagit emot tre flyktingar. Det gör att Lekeberg är näst sämst i landet på flyktingmottagande.
– Problemet för vår del är att vi har få lägenheter. Vi har i dag tre lediga lägenheter i hela det kommunala beståndet, säger Håkan Söderman (M).
Vad gör ni åt det?
– Vi bygger ett nytt hus som heter Kastanjen. Där byggs det lägenheter och vi har även privata som bygger lägenheter.
200 flyktingar
Förutom Lekeberg är Askersund bland de kommuner i landet som tagit emot minst flyktingar i förhållande till befolkningen. Annat är det i Hallstahammar och Hällefors som båda ligger på tio i topp listan.
Hällefors har tagit emot över 200 flyktingar under samma period som jämstora Lekeberg tagit emot tre. Nu ska det dock bli bättring i Lekeberg, framförallt när det gäller de ensamkommande flyktingbarnen.
– Jag hoppas att vi kan öka och att vi tillsammans med andra kommuner kan ordna mottagande av de ensamkommande flyktingbarnen. När vi inte lyckas här, så måste vi köpa platser av andra kommuner, säger Håkan Söderman (M).