Ellen Helinder spelar ”Madde” i filmen ”Lantisar” som har premiär 2019. Foto: SVT

Nu har ”Lantisar” börjat inspelningen i Askersund

Publicerad

Några proffs, många volontärer och en hög ambition. När Närkesbergsfilm drar igång sin största produktion hittills så är det landsbygden som hamnar i fokus, både som inspelningsplats och handling.

Handlingen i filmen ”Lantisar” kretsar kring huvudpersonen ”Madde” som direkt efter gymnasiet lämnar sin by på landet och flyttar till Stockholm. Där kretsar livet kring karriären och fester. Av olika skäl tvingas hon tillbaka till sin hemby där lantislivet är precis som vanligt – fast kanske ändå inte.

– ”Lantisar” är en dramakomedi som vill ge en annan bild än den som ges i många andra filmer om landsbygden, förklarar Lars Jonsson som är projektledare och producent på Närkesbergsfilm. Idag är landsbygden ett modernt och utvecklingsinriktat samhälle – där det självklart också finns brister.

På landet ”på riktigt”

Filmen spelas in på flera platser i Askersunds kommun och huvudrollsinnehavaren Ellen Helinder (Gåsmamman, Begravningen, Finding Alice) håller som bäst på att vänja sig.

– Jag vet att de sa innan att det skulle bli inspelning på landet ”på riktigt”, skrattar hon, men jag insåg det inte förrän nu.

Bra film med små medel

Och i samma anda som handlingen i filmen vill Närkesbergsfilm visa att det går att göra bra film utanför storstäderna.

– Vi har ett professionellt filmteam på tre personer och professionella skådespelare, förklarar Lars Jonsson. Men mycket annat kring produktionen som transporter och matlagning sköts av volontärer. Det gör att vi kan göra bra film med små medel.

Filmen har premiär 2019 och kommer också att visas på en konst- och landsbygdsfestival nästa år.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.