Foto: Louise Gustavsson/SVT

Ny brandstation i Örebro blir dyrare än tänkt

Uppdaterad
Publicerad

Den planerade brandstationen på öster i Örebro som ska stå färdig till 2022 kommer kosta kommunen mer pengar än man först räknat med.

För att kunna bygga den nya brandstationen på öster i Örebro behövde marktomten saneras. Finansieringen kring saneringskostnaden skulle landat på 2 miljoner kronor, men nu visar det sig att den beräkningen var alldeles för låg, det var P4 Örebro först att rapportera om.

Från 2 – till 30

Efter att föroreningssituationen på fastigheten har utretts blev summan istället 30 miljoner kronor. Även om kostnaden blev högre än tänkt så är målet att inte försena byggnationen av brandstationen.

– Det är tråkigt att det blev en dyrare kostnad men det är lagar och regler vi måste förhålla oss till och det är inget ovanligt att kostnaden ökar på det här viset, säger kommunalrådet Ullis Sandberg (S).

Väljer tid framför pengar

Kommunen övervägade att söka statliga saneringsbidrag men bedömde att det skulle ta för lång tid. För att bygget inte ska dröja väljer kommunen att betala summan själv. Frågan ska nu upp för politiskt beslut.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.