En delad bild med två sektioner: till vänster syns ett minnesmärke med tända ljus och blommor placerade vid foten av en stolpe i mörkret; till höger visas en person i mörk jacka mot en mörk bakgrund.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se en sammanfattning på arabiska av det som inträffat på Campus Risbergska skolan. Foto: SVT

Om skolskjutningen i Örebro – på arabiska

Uppdaterad
Publicerad

Elva personer har dött efter skolskjutningen i Örebro. Flera personer vårdas fortfarande på sjukhus.

Polisen fick larm strax efter klockan 12.30 på tisdagen om pågående dödligt våld vid Campus Risbergska skolan i Örebro. Under en presskonferens senare på dagen berättade polisen att ett tiotal personer dödats i dådet. Vid midnatt uppdaterade polisen med att elva personer hade dött. En av de elva är den misstänkte gärningsmannen.

På Campus Risbergska skolan går flera elever som har arabiska som modersmål och här ovan kan du se en sammanfattning av vad som hänt på arabiska.

*I videon säger vi att skolan tillhandahåller kurser i arabiska för invandrare men det vi menar är att skolan erbjuder utbildning i svenska för invandrare.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Skjutning vid skola i Örebro

Mer i ämnet