Örebro kommun går nu ut på sin hemsida och i sociala medier och varnar för bluffsamtal – igen. Bluffmakarna har den här gången ringt till boende i Adolfsberg och Nasta och sagt att de arbetar på uppdrag av Örebro kommun.
Monica Engström, enhetschef på ledningsnät i Örebro kommun, säger att bedragarna ringer från ett 010-nummer och att det här är ett arbetssätt som inte används av kommunen.
– Vi spolar ledningar med vår entreprenör. Endast om det är stopp behöver vi komma in i bostaden, men då tar vi kontakt med fastighetsägaren på ett annat sätt än hur det nu gått till i de här fallen.
Även Samhällsbyggnad Bergslagen, där kommunerna i norra länet ingår, varnar för bluffsamtal om vatten och avlopp.
Inte första gången
Någon kännedom om hur många bluffsamtal som ringts har inte kommunen. Men under året har bedragarna varit i farten till och från, enligt Monica Engström har de även ringt till personer i Kumla och Hallsberg.
Hon känner till ett fall där en person gått på bluffen och släppt in bedragarna. I det fallet fick personen ta emot en räkning på 4000 kronor.
– Förmodligen har de kommit ut och gjort ett jobb, men jag vet inte vilket, säger Monica Engström.
Kommunen har inte polisanmält samtalen, det behöver personerna som utsätts göra, konstaterar hon.
– De har ju inte gjort oss på kommunen något.