Tisdagskvällens biljakt började då polis skulle stoppa och kontrollera ett fordon, men föraren inte stannade på polismans tecken. Under flykten ska föraren till bilen ha kört mot en polisman, varpå denne avlossade sitt vapen, enligt uppgifter från polisen.
– Enligt de uppgifter som jag har fått ska det vara två poliser som ska ha avlossat skotten, säger Christina Hallin.
De två första skotten som avlossades ska ha varit varningsskott och resterande verkanseld.
– Hur många skott det handlar om det kan jag inte gå in på. Vi vet att han har blivit träffad av kulor, men om det är det han avlidit av kan inte jag uttala mig om, säger Christina Hallin.
Siktade för att stoppa
Verkanseld innebär att man skjuter för att få stopp på en person eller på något för att stoppa en brottslig handling.
– Jag vet inte var man siktat just i det här fallet, det känner jag inte till. Efter skottlossningen tar sig mannen därifrån och bilen återträffas senare på Stallbacken.
Vid 14-tiden meddelade polisen att anhöriga är underrättade.