Under torsdagen leddes mannen in i salen i Norrköpings tingsrätt av tre ordningsvakter, han var klädd i en grön tröja.
Mannen häktas skäligen misstänkt för mord, den lägre misstankegraden. Samt på sannolika skäl misstänkt för människorov, grovt gravfridsbrott och två fall av grov misshandel.
Ytterligare två häktade
I målet finns ytterligare två personer som är häktade, misstänkta för grovt gravfridsbrott och skyddande av brottsling. Det är en kvinna och en man i 30-årsåldern.
Kvinnan sågs senast i en småbåtshamn utanför Norrköping den 31 juli. Drygt tre månader senare, i mitten av november, greps den nu häktade mannen misstänkt för människorov.
Flera sökinsatser
Kvinnan anmäldes försvunnen i slutet av oktober och i början av december gick Missing People ut med en efterlysning. Sedan dess har det gjorts flera sökinsatser efter kvinnan. En av dem gjordes i slutet av januari i närheten av småbåtshamnen.
Den mordmisstänkte mannen har tidigare dömts för bland annat olaga hot, grov kvinnofridskränkning och vapenbrott.
Den försvunna kvinnan och de misstänkta har en relation till varandra. Två av de misstänkta och den 20-åriga kvinnan bodde tidigare i Västmanland.
Åtal ska vara väckt 27 mars.
Målet leds av åklagare Thomas Ramstedt men han hade inte möjlighet att närvara vid dagens förhandling.
Istället representerades åklagarmyndigheten av Karin Evlinger.
Nu är en fjärde person gripen i ärendet, vad består den misstanken i?
– Det kan jag inte svara på, säger Karin Evlinger.
Varför har rubriceringen ändrats till mord?
– Det vill jag inte kommentera.