Vägen 215 var helt avstängd men öppnades igen runt lunchtid. Foto: Mapcreator

Buss körde av vägen i Doverstorp – en till sjukhus

Uppdaterad
Publicerad

En buss från Östgötatrafiken körde av okänd anledning av vägen under måndagsförmiddagen. Olyckan skedde på väg 215 i Doverstorp, Finspångs kommun. En person har behövt föras till sjukhus.

– Bussen stod på hjulen när vi kom fram. Föraren är den som har varit mest skadad, säger Daniel Asp, vakthavande befäl.

Vet ni varför bussen har kört av vägen?

– Det går inte att utesluta halka eller vilt. Det går inte att säga mer än så.

Inledningsvis rapporterades det om att det var fyra som behövde föras till sjukhus med ambulans. Vid sjutiden rapporterade polisens presstalesperson Mats Pettersson att det rör sig om åtta drabbade och en till sjukhus.

– Det är en trafikolycka utan misstanke om brott. Skadeläget är inte allvarligt, säger han.

När räddningstjänsten hade lämnat platsen var polisen var kvar och hanterade bärgningen samt trafikdirigeringen.

Vägen 215 var helt avstängd i flera timmar men öppnades igen runt lunchtid.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.