Det var efter slutsignalen i lördags planen stormades av Djurgårdssupportrar som ville fira att laget vunnit guld i Allsvenskan. I samband med det blev konstgräset på planen skadat, stora hål ska ha rivits upp.
– Det var bestämt redan innan matchen att Djurgården skulle stå för de kostnader som deras supportrar är ansvariga för. Så är regelverket, säger Robin Bornehav, pressansvarig i IFK Norrköping.
Robin Bornehav berättar vidare för SVT Nyheter Öst att all träning är inställd eftersom planen helt enkelt inte är säker.
Laget bär ansvar för sina supportrar
Djurgårdens säkerhetschef, Mats Jonsson, säger till Expressen att klubben är redo att betala IFK Norrköping för de kostnader som uppkommer till följd av skadegörelsen.
–Det finns ett regelverk som styr det som gäller inom svensk fotboll och vi har ingen avsikt att inte förhålla oss till det. Tvärtom – det är klart att man ska leva upp till de regler som gäller, säger han.