Delad bild: Till vänster en kvinna med bagarmössa. Till höger en trafikstockning på en landsväg omgiven av grönområden och skog i bakgrunden under en solig dag med blå himmel och vita moln.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Jag hoppas att det inte kommer påverka så mycket”, säger caféägaren Ulrika Rydberg om dragningen av E22 utanför Söderköping. Hör även vad Anders Karlin och Camilla Rosenqvist anser om vägens nya sträckning. Foto: Axel Brantemo/SVT

Efter beskedet om ny E22: ”Jag tror de hittar hit ändå”

Uppdaterad
Publicerad

Hösten 2026 ska bygget av en ny sträckning av E22 förbi Söderköping starta. Det beskedet gav regeringen i tisdags. Kommunstyrelsens ordförande uttryckte stor glädje häromdagen, men vad säger näringsidkarna?

– Det ska ju bli en nerfart här vid Fixområdet så jag hoppas att det inte kommer påverka så mycket, men det vet vi ju inte, säger Ulrika Rydberg, caféägare.

Bokhandlaren menar att det är en utmaning som kommer och att man måste marknadsföra sig.

E22 Förbifart Söderköping

– Vi har många stammisar som bor i Stockholm och har sommarstuga på Öland. Söderköping ligger perfekt för ett stopp, säger Anders Karlin, bokhandlare.

I videon hör du mer om hur några företagare ser på framtiden i Söderköping.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

E22 Förbifart Söderköping

Mer i ämnet