Fortfarande efterlyser polisen uppgifter från allmänheten, bland annat om olika fordon. Den första flyktbilen var en BMW, som sattes i brand. Därefter tros gärningsmännen ha fortsatt i en Peugeot, men den bilen har inte hittats ännu.
– Vi är intresserade av iakttagelser även kring andra fordon än de som nämnts hittills i media, säger John Skoog, som är en av de poliser som utreder rånet.
Alla iakttagelser viktiga
Han poängterar att det är viktigt att kontakta polisen om alla iakttagelser, som eventuellt kan ha att göra med rånet.
De uppgifter som polisen arbetar med nu är allt från analys av telefontrafik till vittnesuppgifter och tekniska spår.
– Vi börjar få en uppfattning om vad som hänt före, under och efter rånet, säger Skoog.
Planering krävs
Om själva rånet finns det rätt gott om uppgifter. Dels finns det uppgifter från banken, dels finns det mobilfilmer av händelsen.
John Skoog menar att det krävs en hel del planering för att genomföra ett rån. Troligen har rånarna samlat information om banken lång tid innan. Om detta kan det också finnas vittnesuppgifter, som polisen är intresserade av att ta del av