Explosion vid bostad i Norrköping

Uppdaterad
Publicerad

En explosion har inträffat i anslutning till ett bostadshus i Åby, norra Norrköping. Polisen har flera resurser på plats för att utreda händelsen. Ännu finns ingen misstänkt gärningsperson.

Larmet inkom vid 22-tiden på fredagen. Enligt polisen ska flera personer i området ha larmat om en hög smäll.

– Vi håller på att arbeta med dörrknackning och höra vittnet. Det finns goda möjligheter att prata med folk som rört sig i området, säger polisens presstalesperson Mats Pettersson.

Inga personskador har rapporterats in. Enligt uppgifter till SVT har en balkong i området skadats.

– Det har uppstått materiella skador men omfattningen kan jag inte gå in på. Vi ska göra en ordentlig brottsplatsundersökning, säger Mats Pettersson.

Brottsrubriceringen är preliminärt grov allmänfarlig ödeläggelse.

Uppdatering

Avspärrningen hävdes strax före klockan 02. I nuläget finns ingen misstänkt gärningsperson.

Polisen är fortsatt intresserade av allmänhetens iakttagelser från platsen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.