Jan Wikström har en del att fundera på. Skolinspektionen har precis godkänt sex stycken friskoleverksamheter som hans företag Lärande i Sverige ansökt om.
Men förmodligen är det bara en av dem som kommer att öppna.
– Det är en ganska stor apparat att dra igång. Med de regler som är så tvekar man innan man satsar och tar risker.
Totalt har 43 nya friskolor i landet godkänts av skolinspektionen. Tre av dem är i östergötland och 3 i sörmland. Men totalt sett har antalet ansökningar minskat.
I januari tillsätter regeringen en utredning om hur vinster i välfärden ska regleras. För friskolekoncerner kan det innebära att kommunen har möjlighet att stoppa etablering av friskolor och att vinstuttagen begränsas.
Men för Olle Johansson på kommunen är det inte vinstuttagen som är det största problemet.
– Det är den fria etableringsrätten som funnits. Vem som helst har kunna starta en skola och det har inte varit bra. Om nu kommunerna får vetorätt över etableringarna så kan man planera skolverksamheten bättre, säger han.