Foto: Fredrik Sandberg / TT

TBE-vaccinet importeras från de baltiska länderna

Uppdaterad
Publicerad

När TBE-vaccinet tog slut i Sverige importerades det från andra länder och gjorde det möjligt för drygt 100 000 personer att vaccinera sig.

Hittills i år har de TBE-vaccinet sålts i nästan 1,2 miljoner doser i Sverige. Av dessa har totalt 100 000 förpackningar av vaccinet importerats från Polen, Österrike och de baltiska länderna.

– Efterfrågan i år är mycket större än förra året och det kan vara en orsak till att vaccinet tog slut, säger Eva Arlander, enhetschef på Läkemdelsverket.

Det är vaccinen FSME och Encepur som varit slut på många lager runt om i Sverige.

– FSME finns nu på marknaden igen så den resten är avslutad, säger Eva Arlander.

Men att läkemedel tar slut är inte helt ovanligt.

– Det här är egentligen inget konstigt. Läkemedel tillverkas för en global marknad och märks för till exempel Polen eller Sverige, beroende på i vilket land produkten ska användas i. Det är fortfarande samma produktinnehåll, kvalitetskrav och samma godkännande, säger Eva Arlander.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.