Delad bild. Vänster: Brandmän vid brandbil på gata. Höger: Delvis suddat ansikte.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Foto: Montage

Ytterligare två anlagda bränder i Norrköping

Uppdaterad
Publicerad

Vid 04.27 natten till söndag larmades SOS om att det börjat brinna i en bilfirma vid Saltängen i Norrköping. En knapp halvtimma senare larmas SOS om en ny brand. Denna gång var det några dunkar med brandfarlig vätska som stod mitt på en gata och brann i Lagerlunda.

– Kanske inte var meningen att det skulle brinna där, säger Mats Petterson, presstalesperson vid polisens region Öst, och säger att just den händelsen utreds som förberedelse till grov mordbrand.

Med nattens bränder kan man summera antalet misstänkt anlagda bränder till fyra stycken på bara tre nätter i Norrköping. De två första, natten till fredag och natten till lördag, misstänker polisen har kopplingar till gängkriminalitet.

– Vi kommer undersöka och se om vi kan hitta samband mellan nattens bränder och även de tidigare, men vi kan inte slå fast att just nattens händelser har koppling till gängkriminalitet, säger Mats Petterson.

Branden vid bilfirman utreds som grov mordbrand och polisen menar att det är uppenbart att någon eller några anlagt branden. Branden kunde släckas snabbt och skadorna därmed begränsas. Polisen har spärrat av platsen för att göra en teknisk undersökning under söndagen.

Det finns ingen gripen misstänkt för att ha orsakat någon av bränderna.

Polisavspärrning vid en byggnadsentré med två poliser i närheten, blåljusbelysning synlig.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Använder gängen bränder istället för bomber? Här kommenterar polisen bränderna natten till fredag och natten till lördag. Bilder från branden natten till lördagen. Foto: Ulf Wigh/Wighsnews

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.