Äppelriket slår tillbaka

Uppdaterad
Publicerad

Vd:n på Äppelriket i Kivik slår nu tillbaka mot de senaste dagarnas anklagelser mot branschen.

– Jag blir riktigt arg. Vi är absolut inga miljöbovar, säger Lars-Olof Börjesson, VD Äppelriket.

Rester av bekämpningsmedel har hittats både i brunnar och vattendrag på Österlen.

Bekämpningsmedel på Österlen

Det har Sydnytt berättat om de senaste dagarna. Skulden har till stor del lagts på äppelodlarna.

– Man får ju ta reda på fakta innan man pekar ut någon. De ljuger när de säger att fruktodlarna ligger bakom bekämpningsmedlen som finns i brunnarna i Simrishamn.

Lars-Olof Börjesson har noggrannt gått igenom provresultaten.

Ett av ämnena som hittats i brunnar har inte använts sedan det förbjöds 1997. Resten av medlen har aldrig brukats av äppelodlarna.

Största delen kommer istället från ett ämne som användes vid vägbyggen.

– Det är svårt att peka ut vem som ligger bakom, medger Rickard Strandberg, chef på Ystad-Österlenregionens miljöförbund.

– Men vi menar att det finns en risk att dagens bekämpningsmedel på sikt hamnar i grundvattnet.

– Det har tagits prover i tio år på brunnarna och hela tiden har halterna av bekämpningsmedel minskat.

Och det har inte tillkommit några nya från äppelodlingen, säger Lars-Olof Börjesson.

Den fortsatta dispensen för äppelodlarna att bespruta har överklagats till länsstyrelsen och troligen krävs det en långdragen juridisk tvist innan frågan är avgjord.

Ett förbud mot besprutning inom vattenskyddsområden skulle innebära slutet för de berörda odlarna, enligt Lars-Olof Börjesson.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Bekämpningsmedel på Österlen

Mer i ämnet