Foto: Pontus Lundahl / TT

DO riktar kritik mot Lund efter elevvåldtäkt

Uppdaterad
Publicerad

Lunds kommun får ny kritik för sitt agerande efter att en tonårsflicka blivit våldtagen av två pojkar som gick på hennes skola.

Diskrimineringsombudsmannen (DO) anser att kommunen inte följt diskrimineringslagens bestämmelser om att utreda och åtgärda upplevda sexuella trakasserier, rapporterar Sydsvenskan.

Fallet väckte stor uppmärksamhet då det visade sig att pojkarna efter våldtäkten fick gå kvar på skolan, med följd att flickan inte vågade gå i skolan mer.

Koppling till skolan

Redan före våldtäkten, som skedde på en fritidsgård utanför skoltid, hade flickan utsatts för verbala sexuella trakasserier. DO anser att skolan brustit i hanteringen av detta. Kommunen borde också utrett uppgifterna om våldtäkten, trots att den begicks utanför skolan, eftersom det inte kan uteslutas att händelsen hade en tydlig koppling till skolan, anser DO.

Tidigare har även Skolinspektionen och kommunrevisionen kritiserat Lunds kommuns agerande.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.