Läraren fick kontakt med den fiktiva flickan på Snapchat, och blev konfronterad av Dumpen efter att ha skickat nakenbilder och erbjudit tjänster i utbyte mot sexuella handlingar. Foto: TT/ Larsen, Håkon Mosvold

Lärare skickade nakenbilder till fiktiv flicka – mister sin legitimation

Publicerad

En man i Lund har blivit av med sin lärarlegitimation efter en uthängning på Dumpen förra sommaren. Han hade skickat nakenbilder till en fiktiv 14-åring.

Under sommaren 2024 publicerade webbsidan Dumpen chattkonversationer mellan en manlig lärare och en fiktiv 14-årig flicka. I konversationen hade läraren bland annat erbjudit cigaretter och cider i utbyte mot sexuella handlingar, och skickat bilder på sig själv och sitt könsorgan. Vid tiden för publiceringen var läraren tillfälligt anställd på en skola i Lund.

Kort efter publiceringen kontaktades rektorn på skolan av en privatperson som delade med sig av uppgifterna från webbsidan. Enligt beslutet från Lärarnas ansvarsnämnd ska läraren inte ha förnekat uppgifterna vid samtal med rektorn och fick omedelbart lämna sin tjänst. Händelsen anmäldes även till polis och socialtjänst.

Hävdar att han fått ”hjärnsläpp”

Läraren motsatte återkallelsen av sin legitimation till Lärarnas ansvarsnämnd och menade att han blivit uthängd av Dumpen som provocerat fram en fejkad situation i syfte att anklaga och hänga ut honom som pedofil, utan att han blivit dömd för något.

Vad gäller meddelandena med den fiktiva 14-åriga flickan menar läraren att flickan drivit konversationen och att han fått hjärnsläpp och inte tänkt klart eller logiskt.

Lärarens ansvarsnämnd gör bedömningen att mannen visat sig särskilt olämplig att bedriva undervisning och har beslutat att återkalla hans lärarlegitimation.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.