– När jag var liten gick jag till biblioteket varje dag, men det här är jättebra. Det är ju tre våningar!
Det är Rosengårdsbon Yuhan Ren, 14 år som storögt betraktar stadsdelens nya bibliotek.
Det tidigare biblioteket i Rosengård, med en yta på 800 kvadratmeter, var Malmös mest välbesökta stadsbibliotek och hade i snitt 100 besökare i timmen.
– Det är atmosfären som gör det, säger Yuhan Ren.
Se när Yuhan är med och inviger det nya biblioteket i Rosengård i klippet ovan.
Rosengårdsbornas önskningar har fått styra
Det stora besökstrycket är ett skäl till att det nu har byggts ett nytt, mer än dubbelt så stort, bibliotek. Ett bygge där Rosengårdsborna själva har haft en hel del att säga till om.
– De har önskat sig väldigt många sittplatser. Det är många som är trångbodda, men också många som studerar och har en stor vilja att utbilda sig, att bli någonting, säger bibliotekschef Maria Roijer.
I det nya biblioteket har också barnavdelningen fått stora ytor. Det bor många barn i området och även de har haft önskemål.
– De ville framförallt att deras avdelning skulle ha en matta och att det inte skulle vara tillåtet att ha skor där och så blev det, säger bibliotekschef Maria Roijer.
Malmö går mot trenden
En granskning som tidningen Vi har gjort visar att 435 bibliotek i landet har lagts ned sedan millenieskiftet, men Malmö gör tvärtom. Ännu ett bibliotek byggs i stadsdelen Hyllie, som ska stå klart nästa år och det finns planer för ytterligare bibliotek i Lindängen, Kirseberg/Östervärn och Bunkeflo, men där är inte beslut om byggstart tagna ännu.
– Vi ser att biblioteken spelar en viktig roll. Det är viktigt för barns läsande och en mötesplats för vuxna, säger kommunstyrelsens ordförande Katrin Stjernfeldt Jammeh (S).