Tre män framför ett flygplan. Gösta Andersson, Mikael och Rickard Andersson. En av gubbarna har röd tröja, de övriga blå.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Gösta Andersson, tillsammans med de flygintresserade sönerna Mikael och Rickard, hade i helgen öppet hus utanför Skurup. Starta klippet och se mer av de olika flygplanen. Foto: Johan Dernelius

Deras museum bjuder på närkontakt med Draken och Viggen

Uppdaterad
Publicerad

Alla som kört på E65 mellan Malmö och Ystad har knappast kunnat undvika ett knallrött Viggen flygplan och ett antal andra modeller ute på en åker i höjd med Skurup. I helgen var det öppet hus i det lilla museet.

10-15 olika flygplansmodeller har tvättats och målats inför familjehelgen. Flygentusiasten Gösta Andersson startade en gång i tiden samlandet och som nu precis övertagits av sonen Rickard som också brinner för allt med vingar, höjdroder och katapultstolar.

– Jag lägger nog ner åtta timmar om dagen på att fixa med de olika flygplanen, säger Gösta Andersson och fortsätter.

– Många som kommer hit säger att de upptäckte flygplanen försent och hann inte stanna i tid, men att de kommit hit vid ett senare tillfälle.

Krasch på Sturup

Det är väldigt många flygplansmodeller som samsas utanför hangaren. En bit bort finns även en egen liten landningbana. Där finns även ett halvt demolerat flygplan som har en egen historia.

– Det vita tvåmotoriga planet är en Piper PA34 Seneca som kraschlandade på Sturup för några år sedan. Man kan se tydligt att allti är snett och vint. Nu står den hos oss, säger Rickard Andersson som precis blivit mueseechef.

Ett flygplan med historia. En Piper Seneca som fick ordentligt med stryk under landningen på Sturups flygfält. Allt är snett och vingt. Nu ingår den i samlingen. Foto: Johan Dernelius

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.