Poliser inspekterar bilister i stadsmiljö – Bergsgatan i Malmö,  flera bilar och en buss syns på gatan.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
– Vid en kontroll föra året tog vi 20 stycken körkort på Bergsgatan, men vi saknar den långsiktiga effekten, säger Ulrika Olsson, biträdande chef för lokalpolisområde city i Malmö (bilden är tagen vid ett annat tillfälle). Foto: Johan Dernelius/SVT

Nu blir Bergsgatan bilfri – på natten

Uppdaterad
Publicerad

Efter många klagomål på den högljudda buskörningen under sena kvällar är det nu klart att den livligt omdebatterade Bergsgatan blir bilfri under nattimmarna.

Mellan klockan 23 på kvällen och 5 på morgonen ska motorfordon tillfälligt förbjudas på Bergsgatan i centrala Malmö.

Det är inte bestämt vilket datum förbudet införs men tanken är att det ska gälla under sommaren.

Sverigedemokraterna motsätter sig bilförbudet.

– Risken är att man flyttar problemet till andra platser i stan, säger Magnus Olsson (SD) i ett pressmeddelande.

Fastighets- och gatukontoret får också i uppdrag att utreda konsekvenser av tillfälligt bilförbud på fler gator i Malmö.

I klippet berättar kommunalrådet Andreas Schönström (S) om bilförbudet.

– Vi kommer att behålla 30 km zonen som vi redan har här, säger Andreas Schönström (S). Här tillsammans med biträdande polisområdeschefen Ulrika Olsson och politikerna Karl Philip Nilsson (L) och Isabel Enström (MP) i tekniska nämnden. Foto: Johan Dernelius

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.