Foto: Ylva Esping

Ny trend skapar lammbrist

Uppdaterad
Publicerad

När årets kock utses idag är svenskt lamm huvudråvaran och det är ingen tillfällighet.

Trenden att äta lamm har lett till brist på svenskt lammkött. Lammproducenterna märker en ökad efterfrågan.

– Folk är ute och reser och har lärt sig att äta lamm utomlands. En del väljer också lamm för att djuren har gått ute på bete och haft det bra, säger Ulf Pyk, lammuppfödare.

Tillsammans med Elisabet Zetterholm Falk föder han upp lamm på Ravlunda skjutfält på Österlen sedan 35 år tillbaka.

De har tusen tackor som ger 1 500 lamm om året och är bland de största uppfödarna i Sverige.

Det krävs stora volymer för att kunna försörja sig på lammuppfödning, men nu börjar uppfödarna få bättre betalt.

Stigande priser

De senaste fem åren har avräkningspriserna, alltså det som uppfödarna får betalt när de skickar lamm till slakterierna, ökat med 30 procent, visar statistik från Jordbruksverket.

2009 fick uppfödarna i genomsnitt 33 kronor per kilo. 2014 hade avräkningspriset stigit till 43 kronor per kilo, utslaget på hela året.

Bäst betalt får uppfödarna på vårkanten efter påsk när det har slaktats många lamm och bristen är som störst.

Avräkningspriset på lamm har ökat betydligt mer än på gris och nöt under samma tidsperiod.

– Det är lätt att sälja lammen och man känner en positiv respons från konsumenterna, säger Ulf Pyk, som säljer direkt till kunderna.

Konsumtionen av lamm är fortfarande blygsam i jämförelse med annat kött, men förbrukningen av fårkött i Sverige har nästan fördubblats på tio år, från 0,9 kilo per person 2004 till 1,6 kilo 2013.

Den svenska lammproduktionen har inte ökat i samma takt, enligt Jordbruksverket.

Ny möjlighet för svenska bönder

För att möta svenskarnas ökade efterfrågan på lammkött har importen fördubblats under samma tidsperiod.

Fortfarande är en stor del av lammuppfödningen i Sverige hobbybaserad, men Ulf Pyk tycker fler svenska bönder borde ställa om till lammproduktion eftersom mjölkpriset sjunker och även grisbönderna är pressade.

– Produktionen av lamm borde öka eftersom efterfrågan på svenskt lamm är mycket större än tillgången. Här finns en potential som inte utnyttjas tillräckligt, säger Ulf Pyk.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.