Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Det är tydligt att de vill rädda sitt eget skinn”, säger Olivia som tycker att Region Skåne behöver ta större ansvar för vad som hände vid förlossningen. Foto: Anna Palmgren/SVT

Region Skåne går med på att betala skadestånd efter Olivias förlossning

Uppdaterad
Publicerad

Efter att ha fått fysiska och psykiska men efter sin förlossning bestämde sig Olivia för att stämma Region Skåne i ett unikt rättsfall. Regionen har nu valt att gå henne till mötes med skadestånd – utan att erkänna några fel.

SVT har tidigare rapporterat om Olivias fall och rättsprocessen där hon företräds av Centrum för rättvisa.

I fredags kom Region Skåne med sitt svar till Kristianstad tingsrätt. De skriver där att de medger skadestånden på 75 000, som Centrum för rättvisa lagt fram, men utvecklar:

”Det är viktigt att notera, att medgivandet enbart avser själva betalningsskyldigheten som sådan och ska inte uppfattas som ett medgivande av att Region Skåne har överträtt Olivias kroppsliga integritet på sätt som görs gällande i Olivias stämningsansökan.”.

Överväger alternativ

Centrum för rättvisa som företräder Olivia säger att man nu får överväga hur man ska gå vidare.

– Genom att betala skadeståndet, men förneka ansvar, försöker regionen köpa sig fri från den här rättsprocessen. Men för Olivia har det här aldrig handlat om pengarna utan om att ingen annan ska behöva vara med om det hon tvingats utstå. På grund av regionens agerande får vi nu inget svar på vad som gäller i framtida fall. Så får det inte gå till, säger Olivia Möller som är jurist på Centrum för rättivsa.

Nu kommer de se över möjligheterna att ändå ta fallet till domstol.

SVT Nyheter Skåne har sökt Region Skåne som säger att de inte kan uttala sig då det är en pågående rättsprocess.

I klippet berättar Olivia om känslorna efter regionens besked.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.