Bakom hennes till synes enkla gatuhus gömmer sig bland annat en vinterträdgård, ett bibliotek och en stor festsal. Med mönstrade tapeter, uppstoppade djur och antika inslag har hon skapat sitt drömhem.
– Många vill gärna sätta en etikett på min inredningsstil, men jag tror att den speglar min personlighet. Excentrisk kanske och inte särskilt blyg.
”Många har varnat mig”
Nu är visionen uppfylld och huset ska säljas. Sandra Tauberman köpte sitt första renoveringsobjekt i samband med att hon fick sitt första barn. Sedan dess har hon hunnit avverka fem hus som alla fått sin unika prägel.
– Många har varnat mig för att ta med barnen in i mina renoveringsprojekt, men jag vill tro att det har fört oss närmare varandra. Vi har gjort väldigt mycket tillsammans.
– Jag vet inte vad som väntar framåt, men jag måste bygga.