– Jag förstår om folk vill veta på vilka grunder misstankarna lagts ner men utredningen pågår fortfarande och vi kan inte berätta mer eftersom det då riskerar att påverka vårt arbete med fallet, säger polisens presstalesperson Nils Norling.
Annat polisområde utredde
På grund av släktbanden mellan den misstänkta pojken och den anställde inom polisen i Malmö flyttades hela utredningen till polisområde södra.
– De har tillsammans med åklagare tittat på alla omständigheter och kommit fram till att helt och hållet avskriva misstankarna, säger Nils Norling.
Finns ingen misstänkt
Utredningen går nu tillbaka till polisområde Malmö.
– Eftersom vi inte har någon misstänkt längre handlar det nu om ett spaningsärenden. Vi har precis börjat titta på fallet, säger Pierre Johnsson, gruppchef vid grova brott i Malmö.
Den polisanställde fick ledigt några dagar efter händelsen men har därefter jobbat på som vanligt.
– Jag vill betona att förtroendet för den anställde hela tiden varit orubbat, säger Nils Norling.