Följ stöldgodsets väg från hälericentralen i Arlöv till köparna

Uppdaterad
Publicerad

Internationella ligor ligger bakom stölder ur lastbilar för hundratals miljoner kronor. När polisen avslöjade en hälericentral i Arlöv kunde de se hur stöldgodset snabbt omsattes till pengar. Köpare fanns både på Balkan och i Sverige.

En lastbil från sydöstra Europa lastade i februari 2021 mobiltelefoner som stulits ur svenska lastbilar. Platsen var det som beskrivs som en hälericentral i Arlöv. Några dagar senare ser polisen hur mobiltelefonerna kopplas upp och används i Kroatien, Serbien och Albanien.

 – Det är en brottslighet som omsätter ungefär 600 miljoner kronor om året i Sverige, säger Mikael Björk, spaningsledare polisen.

Stoppades i Trelleborg

En månad senare lastas samma lastbil med 100 laptops som stulits ur en lastbil några dagar innan. Men den här gången följer polisen efter och stoppar lastbilen hamnen i Trelleborg. Chauffören dömdes till ett års fängelse för grovt häleri.

 – Vi ser en väldigt snabb omsättning av varorna från det att de stjäls, kommer till hälericentralen, en utländsk lastbil lastar på och är på väg ut ur landet när vi slår till, säger kammaråklagare Mårten Alvinsson.

Utredningen av hälericentralen är klar men beslut om åtal är ännu inte fattat.

Varor har sålts i Malmöbutik

En del av varorna stannar i Sverige. Ett tjugotal personer är misstänkta i alla led. Från grova häleribrott och stölder till privatpersoner som har köpt stulna mobiltelefoner, laptops och tv-spel. Den delen av utredningen är ännu inte klar.

En del av varorna har sålts i en butik i Malmö.

– Gemene man bör fundera på vilka varor man köper, vem man köper av och under vilka omständigheter, säger kammaråklagare Mårten Alvinsson.

– Köper man det på en parkeringsplats, via Blocket eller Tradera så bör man fråga sig: Vem är personen jag träffar? Det är jätteviktigt att kontrollera detta innan man köper något, säger Mikael Björk, spaningsledare polisen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.