Barnen på förskolan Solrosen, utanför Löddeköpinge, fick under fredagen komma in till Malmö och besöka Barnens scen. Först fick de se dansföreställningen Bakverk med Jelnek. Därefter fick de prova på att själva spela teater tillsammans med en skådespelerska.
– Vi tycker att det här ett jättebra komplement till den skogs- och utomhusverksamhet vi har annars, säger Lena Pålsson, rektor på Solrosen.
”Så viktigt för hälsan”
Utflykten gjordes möjlig genom Kulturrådets bidrag till skapande skola. Den ideella föreningen Skådebanan hjälpte förskolan med ansökan.
– Kultur är så viktigt för hälsan. Vi har sett det på barnen idag, de är lyckliga och glada. De tycker att det är riktigt roligt, säger Lone Lindholm, ordförande i Skådebanan södra regionen, som också har ett barnbarn på Solrosen.