Pojke som visar väska med majblomma.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
I klippet berättar 12-årige Dlovan om när han utsattes för ett rånförsök. Foto: Nathalie Alvehäll Lindahl/SVT

Dlovan i Oskarshamn sålde majblommor – utsattes för rånförsök: ”Drog i min väska”

Uppdaterad
Publicerad

Det var 12-årige Dlovan som under måndagen utsattes för ett rånförsök i Oskarshamn när han var på väg hem efter att ha sålt majblommor.

– Jag och min lillebror var på väg hem. Då kom tre killar på elscooter och sa att de ville köpa majblomma. Men jag ville inte sälja till dem. När de tjatade så öppnade jag väskan och en av dem drog fram en kniv.

Dlovan berättar hur killarna försökte ta hela hans väska men att han själv höll emot.

– Jag läste på sociala medier om att någon att stulit en majblomma av någon som sålde förra veckan, jag ville inte att samma sak skulle stå om mig.

Lämnar pengarna hemma

Rånarna fick alltså inte med sig något. Dlovan gick hem och sedan ringde han polisen tillsammans med sin pappa.

– Det är klart man blir rädd, det är farligt med knivhot, säger Mivan, Dlovans pappa.

Dlovan fortsättar att vara ute och sälja majblommor, men kontanterna från majblommeförsäljningen har han lämnat hemma.

Andra rånförsöket på kort tid

Måndagens rånförsök var den andra händelsen på kort tid där barn som säljer majblommor drabbats. Händelsen bekymrar polisen, som säger att man under en tid haft problem i centrala Oskarshamn.

Rånet kommenterades även av statsminister Ulf Kristersson (M) som skrev att händelsen gjorde honom ”riktigt förbannad”.

Delad bild. Vänster: Blå pappersblommor med pärlor på träbord.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Majblommans riksförbund berättar hur de kan stötta familjer som utsätts för obehag vid försäljning. Foto: SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.