En hel skolklass på Gustavslundskolan i Växjö har drabbats av magsjuka. Hittills har 26 barn drabbats.
Skolans rektor Björn Nilsson säger till P4 Kronoberg att det är vanlig magsjuka som spridit sig snabbt bland barnen, och att det inte handlar om matförgiftning.
– Nej det är inte maten för då hade det drabbat flera. Och vi har pratat med skolsköterskan och allt tyder på vanlig magsjuka, säger rektorn till P4 Kronoberg.
Minskad immunitet
Enligt smittskyddsläkaren Arne Runehagen i Region Kronoberg är vinterkräksjukan, alltså calisiviruset, igång tidigare i år.
– Det är mer aktivitet än det brukar vara vid den här tiden. Vi har haft det rätt så lugnt på calisifronten i flera vintrar nu, vilket också kan tala för att immuniteten blir mindre och att spridningen blir mer i år, säger han.
Skolklassen som drabbats i Växjö har troligtvis just vinterkräksjuka eftersom så många insjuknat.