Det är SSF Stöldskyddsföreningen som tillsammans med MSB gjort undersökningen som bygger på 671 webbintervjuer med vd:ar och ägare i små företag med 1-49 anställda. I undersökningen framkommer det att ju mindre företagen är, desto sämre förberedda säger de sig vara.
Bara hälften av de svenska småföretagen svarar i undersökningen att de använder sig av tvåfaktorsautentisering.
– Små företag har begränsade resurser och ont om tid för att arbeta med cybersäkerhetsfrågor. Då gäller det att prioritera insatserna som ger största möjliga nytta. Tvåfaktorsautentisering är en av dem, förklarar Karl Emil Nikka, cybersäkerhetsspecialist på Stöldskyddsföreningen.
Bedrägeriförsök via mejl vanligast
SVT har tidigare berättat att it-attacker mot företag har blivit fem gånger vanligare och att det blivit vanligare att små och medelstora företag drabbas.
Det handlar om olika slags attacker som till exempel nätfiske. I undersökningen svarar 75 procent av företagen att de under det senaste året har tagit emot mejl där avsändarens syfte vara att få tillgång till personliga uppgifter.
Vill du veta mer om olika former av attacker, så titta på klippet nedan.