Litteraturpriset till Astrid Lindgrens minne, Almapriset, går i år till till Bart Moeyaert från Belgien. Han valdes ut av totalt 246 nominerade kandidater i 64 länder.
– Min första reaktion var; vad sa dom? Och sedan försökte jag googla fram vem det är, säger Magnus Dahl, barn- och undgomsbilbliotekarie på biblioteket i Växjö.
Otroligt viktigt pris
En annan bibliotekarie som höjde på ögonbrynen var Stina Fernholm.
– Jag hade inte ens hört hans namn innan. Men jag brukar tänka på Nobelpriset. Där är det ju också ganska vanligt att man inte alltid vet vem det är. Vi ser ju fram emot att han nu blir översatt till svenska och att vi kan köpa in och förkovra oss i en ny författare som vi inte kände till sedan innan, säger hon.
Almapriset är världens största barn- och ungdomslitteraturpris. Prissumman är på fem miljoner svenska kronor som delas ut varje år till en författare, illustratör eller berättare som utfört läsfrämjande arbete.
Vad har det här priset för värde?
– Det är ett otroligt viktigt pris för de barn- och ungdomsförfattare, illlustratörer och organisationer som arbetar för barn och ungdomar att få den här uppmärksamheten, säger Magnus Dahl.