Överklagar dom för mord på tvåbarnsmamma

Uppdaterad
Publicerad

I dag lämnades överklagan in i fallet i Trollhättan där en 37-årig man från Jönköping dömdes av Vänersborgs tingsrätt till fängelse för mord.

– Vi tycker att tingsrättens dom är helt fel. Dels tycker vi att man har missuppfattat tiden när gärningen ska ha ägt rum, dels finns ingen bevisning utan enbart indicier som vi inte tycker räcker, säger mannens advokat Tommy Nilsson, till Västnytt.

Den 37-åriga mannen från Jönköping har hela tiden hävdat att han är oskyldig och överklagar nu domen till hovrätten. Mannen dömdes den 30 december till 16 års fängelse för mord på en 23-årig tvåbarnsmamma i Trollhättan.

Mordet på småbarnsmamman i Trollhättan

Ytterligare två män, 32 och 35 år gamla, dömdes för grovt skyddande av brottsling till fängelse i ett år.

Utsattes för kraftigt våld

Mordet ska ha skett natten till den 30 juni i kvinnans lägenhet, där hon utsattes för kraftigt våld. Den 37-åriga mannen ska precis ha inlett en relation med kvinnan.

Kvinnans kropp hittades först sex veckor senare i ett skogsparti i Grästorpstrakten.

”Förhoppningar på friande dom”

Hovrätten ska ta upp ärendet inom fem veckor och enligt 37-åringens advokat Tommy Nilsson yrkar de inte på sänkt straff utan på att mannen frias helt.

– Vi har stora förhoppningar på en friande dom, säger Tommy Nilsson, till Västnytt.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Mordet på småbarnsmamman i Trollhättan

Mer i ämnet