En kvinna häller kaffe från en kanna i vita filter på ett bord medan en man med jeansjacka tittar på, i vad som verkar vara ett kaffeevenemang eller en kaffedemonstration.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se hur det går till att tävla i kaffebryggning i videon. För Melissa Bogdanski var det första gången på tävlingsscenen. Foto: Nathalie Alvhäll Lindahl/SVT

SM i kaffe avgjordes i Växjö – se hur tävlingen går till

Uppdaterad
Publicerad

Skramlande kaffebönor, dofter, smaker, nerver och skratt. I helgen tävlade baristor och kaffeentusiaster i svenska mästerskapen i kaffe i Växjö konserthus.

Melissa Bogdanski kommer från Tyskland och USA, men bor och studerar i Lund. Hon tävlade i handbryggning i Brewers cup och hade valt ett te-liknande geisha-kaffe.

– Jag är inte uppvuxen med att tycka om kaffe för det brukar vara väldigt mörkt, men när det är så här floral och fruktigt är det något helt annat. Man skulle inte tänka att det är kaffe nästan, säger hon.

Bild delas upp i två sektioner. Första sektionen visar en närbild på en person som häller kaffe från en kopp med hjälp av en kopparkaraff. Andra sektionen visar en person, Anders Hedström, i blå runda glasögon och stort leende som intervjuas av svt framför en byggnad.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Tävlingsdeltagaren Anders Hedström har varit en kaffenörd i 25 år. I videon berättar han om vad cezve ibrik är och vad han först ansåg om espresso. Hör även vad besökarna som smakade kaffet tyckte om det. Foto: Nathalie Alvhäll Lindahl/SVT

Utgår från ett tema

Under framträdandet berättar Melissa hela tiden för de tre domarna vad hon gör för något, varvat med att prata om kaffets ursprung och egenskaper. Hon har också valt ett tema som hon pratar om och som framträdandet kretsar kring.

– Jag valde transparens och livslångt lärande. Min mormor och farmor är stora inspirationer för mig i det, säger hon.

Tre tävlingskategorier

Andra tävlingskategorier är latteart, där man målar mönster eller bilder med skum ovanpå en latte eller espressodryck, och cupping där man ska smaka och urskilja olika slags kaffe. En segrare i varje kategori koras under finalerna på söndagen och får sedan representera Sverige i VM.

Att eventet hamnade just i Växjö beror på flera saker.

–Vi har försökt flytta det från lite större städer och ordföranden från föreningen är från Växjö, säger Camila Hidalgo, eventarrangör och eventproducent.

Hon är nöjd med helgen.

– Det har varit jättekul. Vi har fått så mycket kärlek här. Växjö är väldigt fint, säger Camila Hidalgo.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.