Under kvällen och natten har polisen i Kalmar och Kronoberg hanterat fem misshandelsärenden. Tre på Öland, ett i Nybro och ett i Växjö.
Två av händelserna på Öland och ärendet i Växjö rubriceras som grov misshandel. I de fallen har gärningsmännen gripits.
– Patrullernas bedömning är att det har varit något stökigare i år med mer fylla i samband med mycket hemmafester. Men det har varit färre grova brott, säger Evelina Olsson, polisens presstalesperson i region Syd.
Smällare detonerade i Kalmar
Vid 02.30-tiden larmade flera personer om en kraftig smäll som hörts i gamla stan i Kalmar. Bedömningen är att en banger, en typ av smällare, som detonerat i anslutning till en restaurang i Stadsparken. Flera fönsterrutor krossades av detonationen.
En anmälan om skadegörelse har upprättats. Ännu finns inga misstänkta.
Brott mot strålskyddslagen
Under natten beslagtog en ordningsvakt en grön laser av en yngre kvinna på en camping i närheten av Algutsrum. Kvinnan, som är i tidiga 20-årsåldern, är misstänkt för brott mot strålskyddslagen.
I övrigt har polisen fått hantera berusade personer både i Kalmar län och Kronoberg. Bland annat genom avlägsnande från plats och omhändertagande enligt LOB (Lagen om omhändertagande av berusade personer).
En person på Öland misstänks för rattfylla.