Elsparkcyklarna finns i allt fler svenska städer. Foto: TT

En tredje elsparkcykeluthyrare etablerar sig i Eskilstuna

Uppdaterad
Publicerad

Nu etablerar sig en tredje elsparkcykeluthyrare i Eskilstuna. Det innebär att ännu fler elsparkcyklar kommer finnas med i stadsbilden.

Sedan tidigare finns både Tier och Swift som hyr ut elsparkcyklar i Eskilstuna. Nu etablerar sig även Voi i staden.

– Det kommer bli några hundra sparkcyklar i Eskilstuna, säger Kristian Stålberg som är kommunikationschef hos Voi.

Enligt honom kommer antalet sparkcyklar att variera beroende på användningsgrad och säsong.

Tjänsten kommer vara tillgänglig för personer som är över 18 år och finnas tillgänglig inom ett område som sträcker sig från centrum till bland annat Lundby, Skiftinge, Öster och Fröslunda. Enligt företaget har man fört en dialog med kommunen om gator där hastigheten ska begränsas automatiskt.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.