Trots att det i rätten blivit klart att skulden hos Kronofogden skrivits ned från ungefär en miljon till 190 000 kronor har klubben fortfarande ekonomiska problem.
Klubben är skyldig kommunen ungefär 330 000 kronor i obetalda hyresinbetalningar och den totala skulden för klubben ligger på ungefär en miljon – varav en del fortfarande är hos Kronofogden.
– Dialog förs med Guif angående när skulden ska vara betald, säger Michael Sundh, ekonomichef på Eskilstuna kommun.
Oklart om det blir extra pengar
Guif har ett sponsoravtal med Eskilstuna kommunföretag som ger föreningen 1,2 miljoner kronor om året. Huruvida klubben kommer att få extra sponsorpengar likt AFC fick i vintras är oklart. Det är ett beslut som ligger på kommunföretagsstyrelsens bord.
– Om de inte betalar skulden är en åtgärd att vi kvittar skulden mot beviljade föreningsbidrag under året. Detta är enligt våra riktlinjer för krav och inkassoverksamhet, säger Michael Sundh.
Insamlingskampanj
För att hjälpa klubben drog en supporter igång en swishkampanj för att den har gett över 150 000 kronor.
– Jag blir glad över engagemanget, säger klubbens ordförande Björn Frössevi.