Delad bild. Till vänster: reporter med mikrofon. Till höger: polisbil kör på landsväg.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
SVT ha talat med en boende i området som säger att hon satt framför tv:n när detonationen inträffade. I klippet berättar ett vittne om explosionen i Hällbybrunn. Foto: Björn Gustavsson/SVT

Explosion i Hällbybrunn kan kopplas till tidigare sprängning vid företag

Uppdaterad
Publicerad

På tisdagen detonerade en laddning vid en villa i Hällbybrunn. Händelsen kan ha koppling till tidigare sprängdåd i Eskilstuna. Vittnen SVT talat med berättar om en höjd polisiär närvaro de senaste veckorna.

Dagen efter sprängningen i det stillsamma villaområdet strax väster om centrala Eskilstuna syns få spår av nattens händelser. Det tydligaste tecknet på att något dramatiskt inträffat är en trasig fönsterruta intill dörren på den villa som utsattes för någon form av explosion.

Enligt vad SVT erfar så bor det en person i huset som har tydliga kopplingar till ett företag som utsattes för ett sprängdåd i mitten av januari.

Men om det finns några kopplingar mellan dåden kan kammaråklagaren Anton Larsson Forsberg inte säga.

– Vi arbetar alltid brett med att utreda alla eventuella kopplingar. Det är väldigt tidigt i utredningen så jag kan inte säga om det finns någon sådan koppling.

Vittnen: Ökad polisnärvaro i området

SVT:s utsände talar med en närboende som berättar hon satt framför tv:n när detonationen inträffade.

– Det var en rejäl smäll, säger hon.

Enligt henne har villaområdet alltid varit väldigt lugnt. På sista tiden har dock de närboende sett hur polisbilar allt oftare kört förbi huset som var föremål för sprängningen.

– Jag tror att det har funnits en hotbild, säger hon.

I klippet berättar ett vittne om explosionen i Hällbybrunn.

Vill inte kommentera

Polisen uppgav under onsdagsmorgonen att inga frihetsberövanden hade skett, men när SVT Sörmland ställer frågan till åklagaren Anton Larsson Forsberg på eftermiddagen är det inget han vill kommentera.

– Vi är i ett väldigt känsligt och tidigt stadium. Jag kommer inte gå in på hur det ser ut, säger han.

Om det finns ett misstänkt motiv vill han heller inte gå närmre in på. Däremot har de en bild av vad som har hänt på platsen.

– Vi har en ganska god uppfattning om hur man har gått till väga men kommer inte gå närmare in på hur det ser ut.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.