Delad bild: Till vänster syns en skylt med texten ”Flen kommun” monterad på en byggnad med en polisbil delvis synlig i bakgrunden. Till höger står en person med långt hår, klädd i en stickad tröja och bär en mikrofon.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”I en liten kommun drabbas alla på något sätt”, hör enhetschefen för säkerhetsfrågor i Flen, Jessica Tallklint Lundquist. Foto: SVT

I Flen har personal övat inrymning – men inte skolelever: ”Upp till rektor”

Publicerad

Efter masskjutningen i Örebro aktualiseras frågan om säkerheten i skolan och i en enkät som SVT skickade ut svarade Flens kommun att eleverna inte har övat på PDV, pågående dödligt våld.

– Om och hur man kan öva med eleverna är upp till rektor att avgöra, säger enhetschefen för säkerhetsfrågor i Flens kommun, Jessica Tallklint Lundquist.

De som har övat PVD i kommunen är förskolebarn och personal.

– Man vill att personalen ska först känna sig trygg med de rutiner man ska följa, säger Jessica Tallklint Lundquist.

Säkerheten i skolan

Vid övningarna har man bland annat provat den larmapp som personalen ska ha i sina mobila enheter.

– Det handlar om att hela tiden utveckla rutinerna och förhoppningsvis leder övningarnas utvärdering till att vårt arbete blir bättre, säger Jessica Tallklint Lundquist.

Rekommenderar att eleverna övar

I SVT:s enkät framkommer det att i 70 procent av kommunerna som svarat har eleverna själva inte deltagit i övningar. I Flens kommuns rutiner finns en rekommendation att eleverna ska öva.

– Sedan kanske inte det innebär att man övar en fullskaliga scenarier PDV, men man kan öva på delar, exempelvis hur man barrikaderar klassrum och vilka säkra ställen som finns med elever, säger Jessica Tallklint Lundquist.

– Hur tänker ni nu efter det som hänt i Örebro?

– Det är klart att de påverkar otroligt mycket, men för oss som jobbar med de här frågorna är det här inte främmande att det skulle kunna hända och lyckligtvis har vi, fram till nu, varit förskonade, säger Jessica Tallklint Lundquist och fortsätter:

– Säkerhetsarbete är en ständigt pågående process där man måste förändra under rådande förutsättningar och där skulle jag säga att vi är ganska bra förberedda.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Säkerheten i skolan

Mer i ämnet