Dan Eliasson i Eskilstuna. Foto: SVT

Rikspolischefen: Så ska trygghet skapas i Eskilstunas utsatta områden

Uppdaterad
Publicerad

Rikspolischefen Dan Eliasson har varit på besök i Eskilstuna under dagen. Och han kom med förslag på hur tryggheten ska förbättras i utsatta områden som Fröslunda och Lagersberg.

Rikspolischefens besök under onsdagen innehöll bland annat besök i stadsdelarna Fröslunda och Lagersberg. Två områden som pekats ut som två av de 53 mest utsatta områdena i landet.

Under besöket utlovade Eliasson fler poliser och trygghetsskapande åtgärder i områdena.

– Vi satsar mycket resurser på dom här områdena. Det är redan nu fler poliser och det kommer bli ännu fler poliser. Vår förhoppning är att skapa en bättre trygghet i de här miljöerna, säger Dan Eliasson till SVT Nyheter Sörmland.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.