70-årig man rånad av beväpnad person i Vasastan

Uppdaterad
Publicerad

Strax efter klockan 19 inträffade ett rån i Vasastan i Stockholm. En gärningsman, beväpnad med ett pistolliknande föremål, närmade sig målsäganden och tillgrep en väska.

Gärningsmannen stal en väska som innehöll värdeföremål. Därefter hoppade personen in i en bil och lämnade platsen.

– Personen hade någon typ av maskering, säger polistalespersonen Anna Westberg.

Polisen har kontrollerat flera personer, men ingen har ännu gripits i samband med händelsen. Utredningen pågår och polisen granskar övervakningsfilmer samt genomför förhör för att samla in ytterligare information.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.